2 kwietnia zaświeć się na niebiesko..

Dodano 2 kwietnia 2020r. przez Agnieszka Kajda

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.. To, że inaczej odbierają świat, nie oznacza, że są gorsze..

Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko, ich wewnętrzny świat może pozostać niepoznany, ale trudności zewnętrzne z jakimi się zmagają są bardzo namacalne. Niebieski, umowny kolor autyzmu, symbolizuje niewinność, nadzieję, ale też płeć męską, bo na to zaburzenie rozwoju cierpi więcej chłopców i mężczyzn.

2 kwietnia jest dniem, w którym powinniśmy wszyscy dać wyraz swojej postawie pełnej akceptacji i zrozumienia dla tego zaburzenia rozwojowego. Na znak solidarności wiele budynków w Polsce i na świecie będzie dziś podświetlonych na niebiesko. Dzisiaj każdy może okazać swoją solidarność dołączając do swojego ubioru, okna, samochodu, roweru coś niebieskiego i przypomnieć o osobach dotkniętych autyzmem.

Nasza szkoła również włączyła się do akcji. Dorotka Kułakowska i Marysia Kil z klasy 2a opracowały przepiękną szatę graficzną do teledysku „Każdy jest inny”, przygotowanego przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Link poniżej :

Natomiast Ola Włodarska oraz Marietta Włodarska z klasy 5c wykonały przepiękne prace plastyczne.

Bardzo dziękujemy uczennicom za zaangażowanie, a rodzicom za pomoc i wsparcie.