Szkoła Podstawowa nr 7
im. Leona Kruczkowskiego w Olsztynie

Zamówienia

Dzwonki

 1. 7:30 – 8:15
 2. 8:20 – 9:05
 3. 9:15 – 10:00
 4. 10:10 – 10:55
 5. 11:05 – 11:50
 6. 12:05 – 12:50
 7. 13:05 – 13:50
 8. 14:00 – 14:45
 9. 14:50 – 15:35
 10. 15:40 – 16:25
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
stat4u

Aktualności

<< powrót

rok szkolny 2016/2017

 

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej bibliotece szkolnej

W tym roku szkolnym wzorem lat ubiegłych Pluszowe Misie znów bawiły się w naszej szkole wraz z uczniami. Misie poznawały szkołę i uczestniczyły w lekcjach. Wraz z uczennicami klasy III d odwiedziły klasy pierwsze i świetlicę.

Na zakończenie zajęć misie wraz z dziećmi i „młodymi aktorami” chętnie pozowały do zdjęć.

 

Zajęcia w bibliotece szkolnej

W naszej bibliotece odbywają się cykliczne  zajęcia z uczniami klas z naszej szkoły. Na spotkaniach tych bibliotekarze naszej biblioteki czytają uczniom fragmenty wybranych książek oraz organizują gry i zabawy czytelnicze.

 

Ogłoszenie wyników Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczo – Literackiego

„Moje plany, moje marzenia”.

W dniu 10 listopada 2016 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 3 odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Moje plany, moje marzenia”

Naszą szkołę reprezentowali:  Aisha Ngouille Ndiaye kl. V a, Kornelia Kulis kl. V a,

Adam Babicki kl. IV c, Krzysztof Deszczyński kl. V b.

I miejsce w tym konkursie zajęła uczennica naszej szkoły Aisha Ngouille Ndiaye.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

 

Edukacja czytelnicza

W dniu 8 listopada klasa V b wraz z wychowawczynią, panią Ewą Olender oraz nauczycielem bibliotekarzem z SP 7 brała udział w zajęciach edukacyjnych „Współczesna opowieść o Henryku Sienkiewiczu” dla uczniów szkół podstawowych kl. 4-5 z wykorzystaniem książki Anny Czerwińskiej – Rydel „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”.

Uczniowie zapoznali się z życiem H. Sienkiewicza oraz z epoką, w której żył i tworzył oraz uczniowie klasy V b rozwiązywali zadania z kart pracy „Kalendarium życia i twórczości Henryka Sienkiewicza”.

 

Międzyszkolny konkurs czytelniczy dla klas czwartych.

24. 05. 2016r. uczniowie z klasy IV b: Urszula Hołdakowska, Julia Oziębło i Jakub Morze, reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie czytelniczym w Szkole Podstawowej nr 1 w Olsztynie. Miał na celu sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów na temat lektury szkolnej „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” oraz przedstawienie krótkiej inscenizacji z podanej pozycji książkowej.
Drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce.

 

BOHATER Z ULUBIONEJ KSIĄŻKI LUB FILMU – KONKURS PLASTYCZNY

Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne dotyczące ulubionych postaci z książek lub filmów. Najlepsze prace zostały przekazane do Szkoły „ABSOLWENT”, która jest organizatorem międzyszkolnego konkursu o wyżej wymienionej tematyce.
Oto niektóre prace:

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU CZYTELNICZEGO „MAGICZNE DRZEWO”

Uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w projekcie czytelniczym „Magiczne drzewo”.

Celem projektu było podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów klas 4-6 oraz zachęcenie do czytania nowości z programu „Książki naszych marzeń” w tym książek z serii Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki.

Projekt trwał od grudnia 2015 do maja 2016 r.

Uczniowie mieli do wykonania 3 zadania :

Zadanie 1

Wykonanie ulotki reklamującej książki z serii „Magiczne drzewo” ręcznie lub komputerowo.

Zadanie 2

Należy wymyślić nowy magiczny przedmiot, który Andrzej Maleszka mógłby wykorzystać w następnym tomie powieści oraz opisać właściwości tego przedmiotu.

Zadanie 3

Zadanie polega na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej wymarzoną bibliotekę. Za pracę można otrzymać 5 punktów.

Poza tym odbył się test ze znajomości treści kolejnych tomów z serii Magiczne drzewo: Czerwone krzesło, Tajemnica mostu, Olbrzym.

Najwięcej punktów otrzymały:

 1. Ptasik Hanna 6b
 2. Wosiek Rozalia 6b
 3. Ndiae Aisha 4c

Wyróżnienie: Mateusz Kossakowski z kl. 6b za dobrą znajomość treści serii Magiczne drzewo

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają nagrody w czerwcu oraz wezmą udział w podchodach czytelniczych o charakterze detektywistycznym oraz związanych z wiedzą o naszej szkole.

Oto niektóre prace, które powstały podczas projektu:


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

16 i 17 marca uczniowie klas pierwszych stali się prawdziwymi czytelnikami naszej  biblioteki po ceremonii pasowania na czytelnika. Małych gości przywitali Neptun oraz piraci z klasy 5b a następnie zabrali  w podróż na Książkolandię. Starsi koledzy  i koleżanki przygotowali przedstawienie pt. Piraci na Książkolandii, bajkowe zagadki  oraz morską zabawę. Wszyscy przekonali się, że książki są prawdziwym skarbem, a czytanie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i dbanie o swój rozwój. Najmłodsi uczniowie są już naszymi stałymi gośćmi.

Zapraszamy codziennie do naszej Książkolandii.

Ogłoszenie wyników konkursu biblioteczno – literackiego i rozdanie nagród

Dnia 8. 03 2016 r. podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Kobiet biblioteka ogłosiła wyniki konkursu biblioteczno – literackiego. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Komisja oceniająca prace w składzie:

 • Przewodniczący: wice dyr. Justyna Pajdak
 • Członkowie: Ewa Olender
 • Anna Stepanik

Stwierdza, że do konkursu przystąpili uczniowie z klas IV – VI .

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Patrycja Truszczyńska – kl. 4a

II miejsce – Nicola Wojdowska – kl. 5 b.

 

Tydzień języka polskiego w bibliotece szkolnej

W dniach 22-26 lutego 2016 r. świętowaliśmy w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego, którego celem było propagowanie poprawności kultury języka ojczystego, doskonalenie umiejętności pisania, czytania, a także popularyzowanie czytelnictwa.  W ramach tego przedsięwzięcia pod hasłem „Magia lektur” nauczyciele bibliotekarze zorganizowali cykl czytania młodszym uczniom przez ich starsze koleżanki. Czytane były fragmenty książek zakupionych w ramach programu „Książki naszych marzeń”, takich jak: Detektyw Pozytywka G. Kasdepke, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – K. M. Widmarka i H. Willis, oraz Pana Kuleczkę W. Widłada. Fragmenty tych książek czytały uczennice kl. VI a: Magdalena Nikołajuk, Aleksandra Puźniewska oraz Daria Kubska z klasy V b.

Przedsięwzięciem tym objęci zostali uczniowie z klas I b, Id, II a, II b, II c, II d.

Barbara Izdebska i Elżbieta Guga

Książki naszych marzeń

W dniu 7. 12. 2015 r. odbyło się spotkanie klasy IV a z bibliotekarzem szkolnym. Celem spotkania było zaprezentowanie uczniom książek zakupionych z programu „Książki naszych marzeń.” Uczniowie wykazali duże zainteresowanie nową literaturą dziecięcą i młodzieżową . Następnie na głos były odczytywane fragmenty wybranych książek. Uczestnicy zajęć mieli też czas na ciche, indywidualne czytanie.

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

W tym roku szkolnym biblioteka szkolna uczestniczy w ministerialnym projekcie Książki naszych marzeń. W ramach tego projektu uzyskaliśmy wsparcie finansowe, dzięki któremu zakupiliśmy ponad 100 książek. Są to książki, które uczniów interesują i które sami zaproponowali w ankietach przeprowadzonych w październiku. Przy zakupie zostały również uwzględnione konsultacje z Biblioteką Abecadło i z MBP przy Alei Przyjaciół.

W ramach projektu szkoła zobowiązana jest do następujących działań.:

1) współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami

pedagogicznymi, obejmującej:

a) konsultowanie planowanych zakupów książek,

b) wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo;

2) zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów;

3) uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;

4) zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;

5) dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich

Część z tych wymagań została już spełniona. Nad pozostałymi będziemy pracować do czerwca 2016 roku.

Oto niektóre nowości:

Dla klas 4-6 : Dziennik Cwaniaczka nr 1 w ankietach uczniów i inne

dla klas 1-3: seria Zaopiekuj się mną szczególnie chętnie czytana oraz książki G. Kasdepke

MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA Z DZIECIŃSTWA

W październiku z okazji Dnia Edukacji Narodowej biblioteka szkolna przedstawiła gazetkę – prezentację ulubionych książek nauczycieli z czasów dzieciństwa. Dzięki niej uczniowie mogli dowiedzieć się czegoś więcej o swoich nauczycielach i przekonać się, co nas interesowało, gdy chodziliśmy do szkoły podstawowej. Może niektórzy uczniowie również czytali zaprezentowane książki, a może jeszcze po nie sięgną.

Do tej prezentacji została dołączona gazetka z listą popularnych książek, która powstała po Ogólnopolskich Wyborach Książek.

Zachęcamy do lektury.


 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie, pluszowe misie opanowały naszą bibliotekę szkolną. A jak wieść niesie „Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś”, w związku z tym Misie w ramach poznawania Szkoły Podstawowej nr 7 powędrowały odwiedzić dzieci w klasach 1e, 1b, 1c, oraz Świetlicy szkolnej. Tego dnia było pełno ciekawostek : o historii Kubusia Puchatka i innych bajkowych misiach oraz wystawa książek „z misiem „w roli głównej.

Uczennice kl. 2d zaprezentowały młodszym koleżankom i kolegom klas pierwszych scenkę o „Misiach”.

Nie zabrakło głośnego czytania ciekawej książki, której bohaterem był sympatyczny miś Urwiś.

Spotkania te przebiegły w miłej atmosferze.

Misiom nasza szkoła bardzo się spodobała i obiecały, że w przyszłym roku w dniu swojego święta odwiedzą nas ponownie.


 

EDUKACJA CZYTELNICZA

 

W dniu 5 listopada klasa II a wraz z wychowawczynią, panią Marią Wasilewską oraz nauczycielem bibliotekarzem z SP 7 brała udział w warsztatach edukacyjnych z elementami dramy  na podstawie tekstu Ireny Kwintowej „O złotek kaczce i rybaku” w WMBP.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z treścią baśni.

Zastosowano również ciekawą formę teatralną – teatr  cieni, w którym uczniowie brali czynny udział – byli aktorami. Forma ta pozwala na indywidualny odbiór tekstu i stanowi inspirację do podjęcia twórczych działań.


 

 

Dnia 29. X. 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klasy VI a z rycerzem. Było to jedno z wydarzeń z programu „Książka moich marzeń.” Gość biblioteki opowiedział uczniom o walkach rycerskich i uzbrojeniu rycerza i giermka. Uczniowie mieli możliwość dokładnie obejrzeć i przymierzyć części garderoby rycerskiej.

Przeczytał fragment ”Pieśni o Rolandzie” oraz kodeks honorowy  rycerza.

Na zakończenie spotkania pani Barbara Izdebska przedstawiła uczniom klasy VI a książkę Ł. Wierzbickiego „Dziadek Niedźwiadek” oraz serie książek 101 ciekawostek.

Podczas spotkania obecna była pani Dorota Zabuska dyrektor naszej szkoły.


rok szkolny 2014 / 2015

 

12.05.2015r. w klasie IV a podczas lekcji wychowawczej przeprowadzona została przez bibliotekarza szkolnego lekcja pod hasłem „Przyjaźń i tolerancja w życiu i literaturze dziecięcej ”. Zajęcia te weszły w skład cyklu „Agresji stop” podczas tygodniowego „Programu o tolerancji”

Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat przyjaźni i tolerancj, po której nastąpiła dyskusja na ten temat oraz promocja książek

18.05.2015r. w klasie III c przeprowadzona została przez bibliotekarza szkolnego lekcja edukacyjna na temat czasopism.

Podczas prelekcji nauczyciel bibliotekarz przeprowadził rozmowę z uczniami o tym jakie czasopisma najchętniej czytają, o ich tematyce, budowie oraz o kryteriach podziału. Uczniowie klasy III c obejrzeli też prezentację multimedialną Czasopisma.

W klasie 4b 23 maja odbyły się zajęcia Moja ulubiona książka. Uczniowie zaprezentowali swoje ulubione książki. Najczęściej dotyczyły ulubionych piosenkarzy, sportowców np. Messiego. Wśród chętnie czytanych pozycji znalazły się również niektóre lektury np. seria Mikołajku.

Oprócz tego uczniowie zapoznali się ze złotą listą książek ze strony internetowej Cała Polska czyta dzieciom. Umieszczone są na niej tytuły książek, które uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi. Lista jest otwarta, można zgłaszać swoje propozycje.

Elżbieta Guga

Barbara Izdebska


 

 

KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS TRZECICH

W dniu 14.04.2015 r.  na sali gimnastycznej odbył się konkurs czytelniczy.  Miał na celu sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów na temat lektur szkolnych, znajomości zarówno tytułów książek jak i ich autorów, Motywowanie dzieci do czytelnictwa oraz promowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas trzecich.

Drużyny miały za zadanie :

 1. Ułożenie tekstów wierszy i prozy zgodnie z tytułem i autorem.
 2. Losowanie rekwizytów charakterystycznych dla danej baśni i odgadnięcie z jakiej pochodzą.

Ponadto klasa miała przygotować:

 1. Pantomimę (scenki utworu)
 2. Rysunek
 3. Reklamę książki

Konkurs oceniała Komisja w składzie:

 1. Pani wicedyrektor Justyna Pajdak (przewodnicząca)
 2. Pani Beata Zimmermann (członek komisji)
 3. Pani Iwona Łopieńska – Andrejczyk (członek komisji)

Kolejność zdobytych miejsc przedstawia się następująco:

I   miejsce – klasa III c

II  miejsce – klasa III b

III miejsce – klasa III a

Drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu

– słodycze.

Poniżej znajdują się rysunki klas biorących udział w konkursie. 


 

 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW-PÓŁFINAŁ KONKURSU

10.04. 2015 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie odbył się półfinał ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielka Liga Czytelników. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 6c: Wiktoria Leyk, Aleksandra Pampuch, Wiktoria Witkowska.

Żeby przejść do półfinału trzeba było zdobyć 700 punktów za przeczytanie 7 książek z podanej przez organizatora listy książek oraz przeczytać dodatkowo Misję profesora Gąbki Stanisława Pagaczewskiego.

Czekamy na wyniki. Zwycięzcy biorą udział w finale konkursu w Katowicach.

 


 

WITAMY NOWYCH CZYTELNIKÓW

31.03 i 7.04.2015 r.  odbyło się pasowanie na czytelnika  wśród uczniów klas pierwszych. Uczniowie obejrzeli krótkie przedstawienie w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek z klasy 4b, rozwiązywali bajkowe zagadki  oraz zagadki muzyczne dotyczące bajek  filmowych wydanych w formie książek.

Wszystkim  spodobała się  zabawa rymami z wiersza „Pan Tralaliński” Juliana Tuwima. Tralalurka, Tralapiesek, Tralakotek itd. wywołały uśmiech na twarzy naszych pierwszaków.

Po złożeniu przysięgi czytelnika i pasowaniu nasza biblioteka ma nowych czytelników, którzy są pełni entuzjazmu i zainteresowania książkami. Szczególnie chętnie odwiedzają nas uczniowie klasy 1a.

 


 

CHCESZ POMÓC? PRZYNIEŚ KSIĄŻKĘ DO BIBLIOTEKI

W dniach 14.XI-5.XII biblioteka szkolna organizuje zbiórkę książek i gier planszowych. Szczególnie mile widziane są książki z działu fantastyka,  przygodowe, serie popularno-naukowe, jak również bajki i legendy wydane po 2005 roku.

Jeśli w domu zalegają niepotrzebne książki,  podarujcie im drugie życie.

Dziękujemy wszystkim, którzy podarowali książki do szkolnej biblioteki. Zbiórkę  używanych książek będziemy cyklicznie powtarzać. Oto zdjęcia niektórych książek, które przyczyniły się do wzbogacenia księgozbioru naszej biblioteki.


 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

2.12.2014 r. biblioteka nasza przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

 1. Etap I – szkolny tego konkursu trwał do  14 marca 2015 r. i przeznaczony był dla uczniów klas I –III i IV – VI.

Celem pierwszego etapu było wyłonienie trójki półfinalistów, którzy indywidualnie zebrali największą sumę punktów.

Uczestnicy konkursu mogli zdobywać punkty poprzez czytanie proponowanych przez organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Testy zawierały pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne związane tematycznie z daną książką.

Dla każdego uczestnika etapu szkolnego, który zdobędzie w nim min. 1200 punktów przewidziano dyplom oraz w miarę możliwości finansowych organizatora nagrodę.


 

WIZYTA CZYTUSIA W NASZEJ SZKOLE

12 listopada 2014r. w ramach akcji „Olsztyn czyta” gościliśmy w szkole panią Hannę Schilling z Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Alei Przyjaciół oraz panią Ulę Witkowską z biblioteki przy ulicy Rodziewiczówny.

W świetlicy panie zaprezentowały techniką kamishibai (teatr obrazkowy) jedną z legend warmińskich. Technika ta to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu.

Dołączyliśmy do czytelniczej mapy Olsztyna i otrzymaliśmy certyfikat Tu się czyta – miejsce przyjazne czytaniu. Czytuś, którego powierzono naszej opiece zobowiązuje nas do dbania o dobry klimat dla czytania. Ostatnio czytane i godne polecenia: Zaklęcie na „w”  Michała Rusinka  oraz Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego.


 

 KONKURS SUPERCHŁOPAK-BOHATER LITERACKI

W dniach 8. 09. 2014 r. – 29.09.2014 r. odbył się szkolny konkurs biblioteczny na najlepiej wykonaną pracę plastyczną pod hasłem „Superchłopak – bohater literacki”

Do  konkursu przystąpili  uczniowie klas I – III i IV – VI.

Laureatami konkursu zostali:

 • w kategorii kl. I – III
  • Najlepszą pracę oddała Aisha Ndiaye z kl. IIIc.
 • w kategorii kl. IV – VI
  • I  miejsce –  Hania Dudek  i Klaudia Chmielewska           kl. Vb
  • II miejsce –  Aleksandra Głowacka i Wiktoria Winiarska  kl. Vb
  • III miejsce – Zuzanna Obrębska i Oliwia Włodarczyk          kl. Vb

Nagrodzeni uczestnicy dostali nagrody i dyplomy.

 

Skip to content