Chleb pracą nabyty, bywa smaczny i syty

Dodano 16 października 2012r. przez Łucja Zaborska

Gawęda na temat historii chleba, wystawa, pieczenie i degustacja pieczywa złożyły się na „Święto chleba” zorganizowane 16.X już po raz trzeci w naszej szkole.

Celem uroczystości było przekazanie wiedzy o polskiej tradycji wypieku chleba domowego, zaprezentowanie różnych gatunków chleba, zwrócenie uwagi, szczególnie młodemu pokoleniu, na rolę chleba w życiu rodzinnym, a także uświadomienie, jak ważne jest zdrowe odżywianie.

Z okazji święta przygotowano wystawę ziaren, kłosów zbóż, różnych rodzajów mąki, gatunków chleba oraz urządzeń używanych kiedyś podczas prac w polu czy domu przy produkcji chleba. Uroku i zapachu dodawały kostki słomy, kłosy, kolby kukurydzy czy dynie przywiezione przez jednego z rodziców i nauczycieli.

Uczniowie poznawali składniki potrzebne do wypieku chleba, etapy jego powstawania, przysłowia, dzielili się przyniesionymi przez siebie przepisami.

Dzięki spotkaniu z p. Ritą uczniowie naszej szkoły mogli lepiej poznać i doświadczyć zwyczajów na Warmii związanych z powstaniem chleba „od ziarenka do bochenka”. Nie lada zadanie mieli do wykonania nasi duzi i mali aktorzy, którzy wspaniale spisali się podczas odgrywania krótkich scenek nawiązujących do tradycji obchodów Święta Chleba.

Od rana aż wrzało na stołówce, gdzie odbywało się pieczenie chleba w maszynach, a następnie degustacja różnych rodzajów chleba z pysznymi konfiturami czy miodkiem. Każdy mógł spróbować i docenić ten niepowtarzalny smak i zapach.

To było wspaniałe spotkanie, które z pewnością zintegrowało całą społeczność uczniowską i wpisało się w tradycję szkoły. Nie mogłoby ono mieć miejsca, gdyby nie zaangażowanie uczniów (szczególnie z kl. IVA, VC), ich wychowawców, nauczycieli oraz rodziców, którzy aktywnie włączyli się w przebieg tego święta. Wielkie podziękowania dla Rady Rodziców, która ufundowała spotkanie dla kl. I- VI z panią Ritą Kostka.