Festyn „KREATYWNA SIÓDEMKA”

Dodano 17 października 2019r. przez Małgorzata Leleń

11 października 2019 w Szkole Podstawowej nr 7 im. Leona Kruczkowskiego odbył się kolejny już coroczny festyn rodzinny. Tegoroczne hasło przewodnie festynu brzmiało “Kreatywna Siódemka”.  Zgodnie z owym hasłem wszyscy przybyli mogli naocznie przekonać się, w jaki sposób środowisko szkolne inicjuje, wspiera i rozwija różnorodne uzdolnienia wychowanków.

Festyn rozpoczął się o godzinie 16, a przybyłych gości staropolskim zwyczajem witano już w progach szkoły.  Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego zadbali, by każdy poczuł się jak u siebie i z łatwością trafił do sali gimnastycznej, gdzie miało miejsce wydarzenie. Część oficjalną rozpoczęto od przywitania szanownych gości: dyrektora wydziału edukacji oraz inspektora wydziału edukacji, zastępcę komendanta miejskiego policji, przewodniczącą rady rodziców, byłego reprezentanta Polski w siatkówce. Następnie przedstawiono program uroczystości pieczołowicie opracowany i realizowany przez Zespół ds. Promocji Szkoły. Potem nastąpił niezwykły pokaz talentów zarówno uczniów, jak i towarzyszących im nauczycieli, a także rodziców ochoczo włączających się do tej inicjatywy. Jak każde tego typu przedsięwzięcie, wymagało ono wielu prób, przygotowań, zaangażowania. Jednak efekt jak zwykle jest nie tylko spektakularny, efektowny, ale też zapada na długo w pamięć. Tworzy bowiem niepowtarzalną atmosferę jedności, pomimo zawirowań, pomimo podziałów, udowadnia, że kadra pedagogiczna i rodzice potrafią i chcą działać razem dla dobra dzieci, i przynosi to tylko dobre owoce w postaci wszechstronnego rozwoju tychże.  Zaprezentowali się bowiem uczniowie od najmłodszych po najstarszych. Publiczność mogła dosłownie zapomnieć, że jest w murach szkoły a wyobrazić sobie, że uczestniczy w pokazach show “Mam Talent”.  Uczniowie klas pierwszych dodatkowo musieli zmierzyć się z tremą pierwszego występu przed tak dużą publicznością. Zatańczyli wraz ze swoimi wychowawczyniami przepiękne układy i w żaden sposób tremy po nich widać nie było. Zawodowi artyści.

Podczas pokazu wysłuchaliśmy też pieśni turystycznych, piosenek z repertuaru Edyty Geppert, muzyki filmowej “Anastazji”, obejrzeliśmy tańce kowbojskie przy akompaniamencie skrzypcowym uczniów. Nie obyło się też bez muzyki poważnej zaprezentowanej przez grupę młodzieży będącej także uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej. Wysłuchaliśmy utworów wykonywanych na skrzypcach, wiolonczeli, keyboardzie, saksofonie. Barwnym okazał się także występ uczennic tańczących w Zespole Pieśni i Tańca Warmia.  Serca publiczności podbiła jednak uczennica brawurowym wykonaniem przeboju Brodki “Granda”. Entuzjastycznie został przyjęty też pokaz sztuki cyrkowej, w którym mogliśmy podziwiać lekkość, zwinność i precyzję ruchów młodych artystów.  Ponadto zaprezentowano także talenty matematyczne tzn. w szybkości układania kostki Rubika. Starsze dziewczęta zaprezentowały też układ taneczny do muzyki Urszuli Dudziak “Papaja”. Utwór ten zresztą wykonany był dwukrotnie, co unaocznia wysoki poziom gustów muzycznych naszych wychowanków. Nic w tym dziwnego, gdyż “niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Kolejne bowiem wykonanie tego utworu zjednoczyło nauczycieli, dzieci i ich rodziców. Tatusiowie stworzyli na potrzeby festynu muzyczny band, a mamy włączyły się w wykonanie choreografii wraz z córkami. Ten właśnie występ najdobitniej ukazał atmosferę tworzoną w szkole. Atmosferę współpracy, pogody ducha, wspierania inicjatyw, podejmowania działań, wspólnej zabawy. Uroczystego i podniosłego tonu nadał kończący część pokazową zatańczony przez uczniów, niezwykle efektowny układ Poloneza.

Po części pokazowej wszyscy przybyli zostali zaproszeni do odwiedzania stoisk przygotowanych przez poszczególne klasy. Tu, jeszcze dobitniej, dało się zauważyć pomysłowość i jedność uczniów, ich rodziców i wychowawców klas. Zaprezentowano przepiękną oprawę stoisk, drewniane budki, loterię, wyroby rękodzielnicze dzieci i mam (ileż wieczorów wcześniej trzeba było szydełkować, szyć, malować i strugać te małe arcydziełka!). Nie obyło się również bez szerokiej palety gastronomicznej. Zapach bigosu, pierogów, pasztecików rozchodził się po całej szkole. Nie zabrakło też ogromnej ilości wyrobów cukierniczych, których kunsztu wykonania nie powstydziłyby się francuskie restauracje. Dochód ze sprzedaży bogactwa stoisk, przeznaczony był na potrzeby Rady Rodziców.

Podczas festynu działała też foto-budka pojawiająca się to tu, to tam by uwiecznić emocje wymalowane na twarzach uczestników. Można też było zrobić sobie zdjęcie na tle skrzydeł anielskich, wykonanych wcześniej z kropek talentów podczas obchodów Dnia Kropki. Nieprzypadkowe to skojarzenie. Nie wszystkie przecież talenty są spektakularne, nie wszyscy uczniowie od lat trenują, ćwiczą, upubliczniają swoje pasje. Można się pokusić o stwierdzenie, że w wielu talenty drzemią jeszcze do odkrycia, w innych już kiełkują, ale z pewnością każdy je ma!

Kolejny raz mieliśmy prawo przekonać się, że czas, trud i wysiłek włożony w organizację festyny owocuje dobrą współpracą i przyjazną atmosferą przez kolejne miesiące roku szkolnego. Z pewnością zatem do zobaczenia za rok!