II Konkurs o Portugalii

Dodano 12 kwietnia 2011r. przez Łukasz Rybicki

Już trzeci rok nasza szkoła realizuje we współpracy z portugalską szkołą Escola E.B. 2,3 de Rio Tinto wspólny projekt edukacyjny eTwinnning pt. „Famous in Poland and Portugal” (Słynne w Polsce i Portugalii”).

Najpierw poznawaliśmy nawzajem najwybitniejszych na przestrzeni dziejów bohaterów obu krajów, później – najsłynniejsze miejscowości, a w roku bieżącym koncentrujemy się na przybliżaniu skarbów środowiska naturalnego. Uczniowie obu szkół tworzą w tym celu zwięzłe prezentacje 10 „famous”, będących tematem projektu na dany rok. Są one przesyłane przez Internet szkole partnerskiej, w której prezentacje te są tłumaczone z języka angielskiego na ojczysty i popularyzowane wśród jej uczniów. Są one także dostępne na stronie internetowej projektu: http://sites.google.com/site/famouspolishandportuguese/

Swoistą kulminacją projektu w danym roku jest konkurs o kraju szkoły partnerskiej. W naszej szkole odbył się on już po raz drugi. Finał miał miejsce we wtorek, 12 kwietnia. Zainteresowani uczniowie z klas IV – VI odpowiadali najpierw na pytania szczegółowe o Portugalii, a następnie dziesięciu spośród nich (którzy zdobyli najwięcej punktów w eliminacjach) przygotowało własne prezentacje wylosowanego portugalskiego miasta.

W ciągu 2 minut trzeba było jak najlepiej i najciekawiej zaprezentować widzom, czyli wszystkim uczniom tych klas, wylosowaną miejscowość. Większość finalistów nie tylko starała się jak najciekawiej opowiedzieć o danej miejscowości, lecz również wzbogaciła swój występ o własną projekcję zdjęć. Niektórzy poprzez strój wcielili się w mieszkańców opisywanej miejscowości – na przykład Ola Neumann (4b) przywdziała strój pastuszka z Fatimy, a Mateusz Falkowski (5a) regionalny strój ludowy z Madery. Najwyżej oceniona została prezentacja Kamili Słomkowskej z klasy 5b, która przedstawiała stolicę kraju – Lizbonę. Nie przeszkodziła jej w tym nawet zwichnięta w przeddzień finału noga!

Drugie miejsce zajęła Agata Śmiarowska (5b) prezentująca centrum portugalskiej kultury ludowej – Viana do Castelo, a trzecie Szymon Małolepszy (6a), który przedstawił Porto, drugie miasto kraju (w pobliżu którego znajduje się nasza szkoła partnerska). Wszyscy otrzymali dyplomy podpisane przez dyrektorów obu szkół i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i wydawnictwo publikujące podręczniki do nauki języka angielskiego, z których korzystają nasi uczniowie – Oxford University Press.

p. Stanisław Pachulski