III Konkurs o Portugalii

Dodano 26 kwietnia 2012r. przez Łukasz Rybicki

Już czwarty rok z rzędu nasza szkoła realizuje, wespół z portugalską szkołą podstawową Escola E.B. 2,3 z Rio Tinto, projekt eTwinning pod nazwą „Słynne w Polsce i w Portugalii”. Uczniowie obu szkół przygotowują prezentacje dotyczące wiodącego w danym roku tematu projektu, które po wymianie i przetłumaczeniu są przedstawiane społecznościom obu szkół. Poznawaliśmy już słynnych na przestrzeni dziejów przedstawicieli obu narodów, słynne miasta, najciekawsze przyrodniczo zakątki obu krajów, a w roku bieżącym zapoznajemy się z najważniejszymi tradycjami i świętami narodowymi.

Każdy rok projektu kończy się w naszej szkole Konkursem o Portugalii. Finał jego trzeciej edycji, poświęconej tematyce roku ubiegłego – środowisku naturalnemu kraju – odbył się 26 kwietnia br. Dziesięciu uczestników, wyłonionych spośród 24 chętnych poprzez quiz eliminacyjny, zaprezentowało najciekawsze pod względem przyrodniczym miejsca Portugalii. Każdy z nich miał na to tylko 2 minuty, więc musiał samodzielnie dokonać wyboru z obszernych prezentacji najważniejszych i najciekawszych informacji, tak aby słuchający – a byli nimi wszyscy uczniowie klas IV – VI – dowiedzieli się tego, co jest najistotniejsze. Dla uatrakcyjnienia swych wystąpień wszyscy przygotowali komputerowe prezentacje, lub używali rekwizytów. Finaliści odpowiadali również na dwie rundy pytań szczegółowych. Wszyscy wykazali się sporą wiedzą o tym kraju, a wyniki aż siedmiu uczestników finału różniły się od siebie tylko o 3 punkty.

W opinii jury, najlepiej swój temat zaprezentowała, zdobywając maksymalną możliwą liczbę punktów za treść i sposób prezentacji, Urszula DUDEK z klasy IVc, która przedstawiła Park Narodowy Las Laurissilva na Maderze, unikalny ekosystem wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Drugie miejsce zdobyła Natalia DOWGWIŁŁOWICZ z klasy VIc, prezentująca Jezioro Siedmiu Miast – cud natury leżący na Azorach. Wyniki dwójki kolejnych laureatów były jednakowe, więc oboje zdobyli trzecie miejsce: Zofia LIŻEWSKA z klasy Vb, opowiadająca o znanych winach marki Porto i Mateusz MIKOŁAJCZYK z IVc przedstawiający inny z portugalskich parków narodowych „Peneda-Geres”, chroniący naturalny krajobraz północy kraju. Laureaci otrzymali dyplomy podpisane przez dyrektorów obu szkół i nagrody książkowe od wydawnictw podręczników do języka angielskiego Macmillan i Oxford UP oraz dyrektora szkoły.

p. Stanisław Pachulski