Jak rozmawiać z osobami, które nie słyszą ?

Dodano 8 czerwca 2019r. przez Beata Zimmermann

Na to pytanie i wiele innych znają już odpowiedź uczniowie klasy Ia SP 7 w Olsztynie. W maju odbyły się tam Szkolne Dni Profilaktyki i jednym z wielu działań przeprowadzonych w ramach tych dni  była akcja pod hasłem „SP 7 zamienia się w słuch”.

Jej celem było zwrócenie szczególnej uwagi  na problemy, z którymi zmagają się osoby głuche i niedosłyszące. Pomysłodawcy tej akcji nie tylko uwrażliwiają uczniów, otwierają na pomoc i wspieranie osób niepełnosprawnych, ale zachęcają też do nauki języka migowego.

Dzięki uprzejmości jednej z mam- pani Beaty Kułakowskiej, nauczycielki w Zespole Placówek Edukacyjnych zorganizowano 7.06.2019r. spotkanie kl. Ia z osobą niesłyszącą- panią Wiolettą Turzyńską, Agnieszką Dembicką- tłumaczem języka migowego, Magdaleną Leszczyńską z Zespołu Placówek Edukacyjnych oraz Joanną Kaską z Wojewódzkiej Biblioteki w Olsztynie. Zajęcia poprowadziła pani Magdalena Leszczyńska, która w przystępny sposób, rzeczowo i profesjonalnie zapoznała dzieci z różnymi sposobami komunikacji oraz problemami, z którymi borykają się na co dzień osoby głuche i niedosłyszące. O swoich doświadczeniach z dzieciństwa, nie zawsze miłych opowiedziała także pani Wioletta. Okazuję się, że osoby niepełnosprawne, szczególnie dzieci często czują się dyskryminowane, niezrozumiane, a nawet odrzucane przez grupę rówieśniczą.

Podczas zajęć pierwszaki nauczyły się wielu znaków języka migowego. Np. bawiły się w odgadywanie nazw zwierząt, które inne dzieci pokazywały za pomocą migania. Była również praca w grupach. Każda z zaproszonych osób uczyła swoją drużynę przedstawiania się, zadawania pytania o np. imię, pozdrowień i pożegnania oczywiście za pomocą migania.

Zajęcia bardzo się dzieciom podobały i chętnie w nich uczestniczyły. Mam nadzieję, że spełnią swój cel i przyczynią się do tego, że świat przestanie być głuchy na problemy ludzi niesłyszących.