Jak się uczyć koncentracji uwagi?

Dodano 25 lutego 2019r. przez Beata Zimmermann

Koncentracja, czyli umiejętność skupienia uwagi, pozwala nam na skierowanie myśli na jedną kwestię, jedno zadanie – zarówno przy wykonywaniu codziennych czynności jak i przy rozwiązywaniu trudnego zadania. Właśnie dlatego ważnym jest, aby uczyć dzieci rozumienia własnego umysłu oraz rozwijać świadomość tego co pomaga, a co przeszkadza w skupieniu myśli na danym zadaniu.

Aby dzieci skutecznie uczyły się koncentracji uwagi, powinny uświadomić sobie, że ich myśli i nastawienie mają duży wpływ na wykonanie danego zadania lub umiejętność skupienia się na poleceniu.

Właśnie takie zajęcia przeprowadzono w kl. I a. W trakcie lekcji dzieci obejrzały film na którym pokazano co przeszkadza w skupieniu się na np. pracy domowej. Są to uczucia, stany emocjonalne. Gdy towarzyszy nam smutek lub złość, mimo szczerych chęci o wiele trudniej jest się skoncentrować. Negatywne wyobrażenia też mogą skutecznie zniechęcić do zadania, a nawet do podjęcia próby jego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest też natłok myśli podczas robienia pracy domowej – im więcej myśli przebiega przez głowę dziecka, tym trudniej jest mu się skoncentrować.

Podczas tych zajęć uczniowie wykonali kilka ciekawych ćwiczeń – treningów koncentracji, a potem dyskutowali na temat tego co im pomagało, a co przeszkadzało w skoncentrowaniu się na zadaniu.

Na zakończenie dzieci otrzymały od wychowawczyni instrukcję, której zadaniem jest pomoc przy rozwiązywaniu trudnych zadań. Mówi ona: pomyśl o swoich uczuciach, myślach i wyobrażeniach. Mam nadzieję, że od tej pory każdy uczeń w Ia potrafi skierować swoje myśli na odpowiednie tory podczas rozwiązywania trudnych zadań.