Kapliczki Warmińskie – rozstrzygnięcie konkursu

Dodano 16 listopada 2020r. przez Izabela Ambroziak

Międzyszkolny konkurs fotograficzny

„Kapliczki Warmińskie- świadectwo czasów”

Kapliczki warmińskie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Warmii.

To one odróżniają Warmię od innych krain. Stawiane w rozmaitych miejscach są  świadkami minionego czasu i wielu ludzkich historii. Są symbolem wiary naszych przodków. W trudnych dziejowo czasach, ich obecność dodawała otuchy, poczucia obecności Boga oraz nadziei na lepsze jutro.

Motywy stawiania kapliczek były różne: chęć zapewnienia sobie i bliskim opieki Bożej, składano hołd dziękczynny za otrzymane łaski czy cuda. Były też wyrazem prośby o ustanie jakiejś klęski lub formą zadośćuczynienia za wyrządzone zło. Służyły jako upamiętnienie konkretnych wydarzeń, były miejscem gdzie odprawiano nabożeństwa i Msze Święte.  A te stojące na rozdrożach wskazywały wędrującym kierunek.

Umieszczane w kapliczkach wizerunki Maryi, Jezusa Frasobliwego czy innych świętych miały zapewnić ochronę przed niebezpieczeństwami.

Nie wiadomo, kiedy kapliczki zaczęły powstawać. Najstarsze kapliczki datowane są na XVII wiek. Są one wyrazem głębokiej, silnie zakorzenionej wiary mieszkańców tych terenów.

Kapliczki wpisały się w warmiński krajobraz tak bardzo, że kraina ta jest nazywana „Świętą Warmią”. Podróżując po jej terenie, szczególnie od maja do sierpnia można i dziś spotkać mieszkańców nie jednej miejscowości modlących się przy kapliczce.

Uczniowie olsztyńskich szkół wspaniale zmierzyli się z tematem konkursu fotograficznego „Kapliczki Warmińskie- świadectwo czasów”. Dostarczyli wielu informacji i ciekawych zdjęć warmińskich kapliczek.  Wybór nie był łatwy gdyż każda praca była wyjątkowa. W związku z czym, aby każdy uczestnik poczuł się doceniony powstała prezentacja, w której zostały umieszczone wszystkie dostarczone prace wraz z opisami. Link do galerii znajduje się na końcu artykułu.

Jednak jak to z konkursami bywa jury musiało wskazać zwycięzców i wyróżnionych. Oto oni i ich prace.

Laureaci konkursu w kategorii klas I-IV

Maria Wieremiej klasa IV A Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

II MIEJSCE

Nadia Szostek klasa IA  Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

III MIEJSCE

Anna Kubiak klasa I A Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

WYRÓŻNIENIE

Jan Wiśniewski klasa II B Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

Laureaci konkursu w kategorii klas V-VIII

Jan Brzyski  klasa VIŻ Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

II MIEJSCE

Liliana Bagniewska klasa V B Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

III MIEJSCE

Natalia Janicka klasa VII C Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie

WYRÓŻNIENIE:

Adam Babicki klasa VIII D Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie

Natalia Jankowska

Nadia Szostek

Maria Wieremiej

Liliana Bagniewskia

Anna Kubiak

Jan Wiśniewski

Adam Babicki

Jan Brzyski

Podsumowaniem konkursu niech będzie fragment wiersza Cecylii Dąbrowskiej

„Kochajmy przydrożne kapliczki”

„Ile w nich uroku i wiary,

nadziei czekanych,

modlitw do samego Boga,

gdy boleść i trwoga…

najwięcej litanii w wieczory majowe,

gdy chcemy znów prosić i dziękować.”

Link do galerii zdjęć przysłanych na konkurs. (Link należy skopiować do przeglądarki )

view.genial.ly/5faac047f74fca0d216d9525/dossier-kapliczki

Źródła: http://eduquesty.pl/wiki/kapliczki-warminski, file:///C:/Users/nefer/AppData/Local/Temp/Pawe%20Popieli%20ski.pdf
Podręcznik Archidiecezji Warmińskiej do nauki religii dla klasy VIII „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”