Multimedialne podróże po Polsce – Gniezno

Dodano 4 października 2018r. przez Dorota Ankiewicz

,,Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem, kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również  kochał ją i ty…”- słowa tej piosenki będą towarzyszyły świetliczakom podczas podróży po Polsce. W tym roku szkolnym nauczyciele świetlicy klas I – II, będą realizowali innowację pedagogiczną pt. „Multimedialne podróże po Polsce”, poświęconą poznawaniu piękna naszego kraju oraz rozwijaniu edukacji regionalnej wśród uczniów. Podczas zajęć wykorzystane  zostaną środki multimedialne.

Świetliczaki  poprzez metody aktywizujące, będą miały okazję poznać: legendę lub bajkę charakterystyczną dla danego miasta lub regionu, herb poznawanego miasta, najważniejsze zabytki i wyjątkowe miejsca, regionalne zwyczaje i obrzędy, charakterystyczny strój ludowy, kuchnię regionu, taniec, zabawy, regionalną  mowę (gwarę) oraz faunę i florę poznawanego regionu. Dowiedzą się, jakie sławne osoby pochodziły z danego miasta. Uczniowie popracują z mapą, na której odnajdą poznawane miasta. Podczas zajęć w świetlicy szkolnej, dzieci będą wykonywały również różne prace plastyczne.  Przygotowywane będą  również gazetki ścienne , które będą zawierały najciekawsze  informacje dotyczące danego regionu. Zajęcia zostaną przeprowadzone przy wykorzystaniu narzędzi TIK( m.in. prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, gry dydaktyczne, ćwiczenia interaktywne).

Pierwszą podróż mamy już za sobą. Poznaliśmy pierwszą stolicę Polski – Gniezno. Znaleźliśmy to miasto na mapie. Przypomnieliśmy sobie legendę o powstaniu państwa polskiego, którą przedstawialiśmy poprzez teatrzyk kukiełkowy kolegom i koleżankom. Poznaliśmy gród plemienia Polan, a potem projektowaliśmy  własne grody. Odbyliśmy wirtualny spacer po współczesnym Gnieźnie i wiemy już,  jakie zabytki i atrakcje warto zobaczyć. Filmik zrealizowany przez R2FLY, pozwolił świetliczakom zobaczyć ujęcia Gniezna z lotu ptaka.  Wszyscy byli pod wrażeniem słynnych rzeźbionych Drzwi Gnieźnieńskich, które są unikatowym zabytkiem. Kolejna relacja z podróży po Polsce już niedługo.