NASZE PRACE W PORTUGALII

Dodano 18 października 2009r. przez Łukasz Rybicki

Konkursem wiedzy o Portugalii zakończy się w grudniu br. pierwszy rok współpracy naszej szkoły z portugalską szkołą podstawową Escola Basica 2,3 de Rio Tinto, w pobliżu Porto. Po kilku latach luźnej wymiany różnych materiałów o tak odległych i mało znanych sobie krajach oraz ich prezentacji w obu szkołach, zdecydowaliśmy się z moim portugalskim kolegą, Joao de Teixeira przystąpić do Programu eTwinning (będącego jedną z form współpracy międzynarodowej oferowanej szkołom przez Unię Europejską) i wspólnie realizować czteroletni projekt „Famous in Poland and Portugal” (Słynni w Polsce i Portugalii). Projekty eTwinning prowadzone są głównie przy pomocy Internetu, a uczestniczące w nich szkoły nie otrzymują na ten cel żadnych środków.

W efekcie uczniowie naszych szkół opracowali prezentacje o swych najsłynniejszych rodakach, które po wymianie zostały przetłumaczone z angielskiego na własne języki i zaprezentowane w obu szkołach, w postaci prezentacji ściennych, w specjalnej gazetce projektu – A Folha / The Paper – oraz na utworzonej w tym celu stronie internetowej. Autorami naszych prezentacji byli ubiegłoroczni szóstoklasiści, (którzy w ten sposób potwierdzali swe aspiracje do najwyższych ocen z języka angielskiego na świadectwie). Oprócz tego, ich o rok młodsi koledzy nawiązali korespondencję z członkami Clube Europeu, którzy przygotowują materiały portugalskie, a w tym roku opracują nowy zestaw prezentacji.

W gronie 10 par osobistości wybranych do projektu z obu stron znaleźli się między innymi: pierwsi władcy – Mieszko I i Alfonso Henriques, papieże – Jan XXI i Jan Paweł II, najwybitniejsi poeci – Mickiewicz i Camoes… . Pełny zestaw 10 wybitnych Polaków, których sylwetki dzięki temu projektowi stały się bliższe uczniom portugalskiego Rio Tinto możesz poznać na stronie internetowej projektu, na której są oni zaprezentowani: famouspolishandportuguese – Poland & Portugal. Oczywiście, dowiesz się z niej także, jak się nazywają najwybitniejsi Portugalczycy. Jeśli jednak chcesz je przeczytać po polsku – zapraszam do szkoły, gdzie wciąż jeszcze widnieje na 2 piętrze nasza ścienna prezentacja dotychczas wykonanych prac. Pośpiesz się jednak, bo w grudniu rozpoczynamy tworzenie nowej galerii – słynnych w obu krajach miejscowości.