Szkoła Podstawowa nr 7
im. Leona Kruczkowskiego w Olsztynie

Zamówienia

Dzwonki

  1. 7:30 – 8:15
  2. 8:20 – 9:05
  3. 9:15 – 10:00
  4. 10:10 – 10:55
  5. 11:05 – 11:50
  6. 12:05 – 12:50
  7. 13:05 – 13:50
  8. 14:00 – 14:45
  9. 14:50 – 15:35
  10. 15:40 – 16:25
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
stat4u

NASZE PRACE W PORTUGALII

Dodano 18 października 2009r. przez Łukasz Rybicki
Liczba wyświetleń: 172

Konkursem wiedzy o Portugalii zakończy się w grudniu br. pierwszy rok współpracy naszej szkoły z portugalską szkołą podstawową Escola Basica 2,3 de Rio Tinto, w pobliżu Porto. Po kilku latach luźnej wymiany różnych materiałów o tak odległych i mało znanych sobie krajach oraz ich prezentacji w obu szkołach, zdecydowaliśmy się z moim portugalskim kolegą, Joao de Teixeira przystąpić do Programu eTwinning (będącego jedną z form współpracy międzynarodowej oferowanej szkołom przez Unię Europejską) i wspólnie realizować czteroletni projekt „Famous in Poland and Portugal” (Słynni w Polsce i Portugalii). Projekty eTwinning prowadzone są głównie przy pomocy Internetu, a uczestniczące w nich szkoły nie otrzymują na ten cel żadnych środków.

W efekcie uczniowie naszych szkół opracowali prezentacje o swych najsłynniejszych rodakach, które po wymianie zostały przetłumaczone z angielskiego na własne języki i zaprezentowane w obu szkołach, w postaci prezentacji ściennych, w specjalnej gazetce projektu – A Folha / The Paper – oraz na utworzonej w tym celu stronie internetowej. Autorami naszych prezentacji byli ubiegłoroczni szóstoklasiści, (którzy w ten sposób potwierdzali swe aspiracje do najwyższych ocen z języka angielskiego na świadectwie). Oprócz tego, ich o rok młodsi koledzy nawiązali korespondencję z członkami Clube Europeu, którzy przygotowują materiały portugalskie, a w tym roku opracują nowy zestaw prezentacji.

W gronie 10 par osobistości wybranych do projektu z obu stron znaleźli się między innymi: pierwsi władcy – Mieszko I i Alfonso Henriques, papieże – Jan XXI i Jan Paweł II, najwybitniejsi poeci – Mickiewicz i Camoes… . Pełny zestaw 10 wybitnych Polaków, których sylwetki dzięki temu projektowi stały się bliższe uczniom portugalskiego Rio Tinto możesz poznać na stronie internetowej projektu, na której są oni zaprezentowani: famouspolishandportuguese – Poland & Portugal. Oczywiście, dowiesz się z niej także, jak się nazywają najwybitniejsi Portugalczycy. Jeśli jednak chcesz je przeczytać po polsku – zapraszam do szkoły, gdzie wciąż jeszcze widnieje na 2 piętrze nasza ścienna prezentacja dotychczas wykonanych prac. Pośpiesz się jednak, bo w grudniu rozpoczynamy tworzenie nowej galerii – słynnych w obu krajach miejscowości.

Skip to content