Podsumowanie Szkolnych Dni Profilaktyki

Dodano 20 maja 2020r. przez Łukasz Rybicki

„ZALOGUJ SIĘ…DO ŻYCIA”

Podsumowanie Szkolnych Dni Profilaktyki

Jak co roku w maju w naszej szkole odbyły się Dni Profilaktyki, jednak trochę w innej formie niż zawsze, bo w świecie wirtualnym. Inicjatywa, organizowana w każdym roku, skierowana jest na profilaktykę uzależnień i zachowań ryzykownych, uświadomienie zagrożeń w sieci oraz promowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia. W tym roku przez to, że nasza nauka przeniosła się do sieci, Dni Profilaktyki przebiegały pod hasłem „ZALOGUJ SIĘ DO…ŻYCIA”.

Zorganizowano wiele ciekawych akcji, konkursów i przedsięwzięć. Odbyła się akcja „Uzależnienia niszczą marzenia”, podczas której uczniowie w formie plakatu przygotowali informacje na temat negatywnych skutków sięgania po używki. Zorganizowano konkurs literacki dla uczniów klas IV – VIII „Czy ograniczenia są dobre?” oraz „Nie daj się złapać w sieci – razem przeciwko cyberprzemocy”, w którym uczniowie za pomocą grafiki komputerowej lub prezentacji mieli przedstawić zagrożenia jakie czyhają w sieci. „Pomocna dłoń” to tytuł kolejnego konkursu zorganizowanego w naszej szkole, poruszający ważny temat wykluczenia społecznego. Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia na temat negatywnych skutków sięgania po środki uzależniające. Wiedzy nigdy za wiele i dlatego nasze specjalistki od trudnych tematów przeprowadziły warsztaty profilaktyczne w klasach IV – VIII . Poruszane tematy to: „Sam przeciwko wszystkim – wykluczenie z grupy rówieśniczej”, „Depresja – porozmawiajmy o niej” oraz „Pomyśl zanim spróbujesz”. Nasi nauczyciele przygotowali również artykuły zamieszczone na stronie internetowej szkoły na temat tolerancji, uzależnień oraz jak radzić sobie ze stresem. Została przygotowana także prezentacja na temat „Zagrożenia w sieci – co warto wiedzieć?” Nasi uczniowie wzięli również udział w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 pod hasłem „Kiedy Dom Staje się Całym Światem”. Na czas naszej społecznej izolacji przygotowano również listę zabaw dla dzieci i rodziców do wykorzystania dla każdego, aby miło i przyjemnie spędzić czas w domu. W czasie przymusowej kwarantanny przystąpiliśmy również do projektu #3mamyzWami, który doskonale wpisuje się w tematykę naszych Dni Profilaktyki. Komunikacja, jak sobie radzić w kryzysie, stany depresyjne to tylko niektóre tematy, z którymi mogliśmy się zapoznać.