Proszę wstać, Sąd idzie

Dodano 24 marca 2019r. przez Jolanta Kierońska

Klasa III a w ramach Tygodnia Edukacji Prawniczej wybrała się 12 III do Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Tam, spotkaliśmy z sędzią Elżbietą Zdunek-Szepietowską, która w prostych słowach przekazała nam najważniejsze informacje dotyczące pracy sądu oraz zaznajomiła nas na czym polega praca sędziego, prokuratora i adwokata.

Abyśmy mogli lepiej wczuć się w ich pracę, mogliśmy przymierzyć prawnicze togi  i wziąć udział w  „Rozprawie Wilka Szarego”, której scenariusz został napisany na podstawie znanej wszystkim bajki pt. „Czerwony Kapturek”.

Po kilku chwilach, podczas których nastąpiło rozdzielenie ról, wielu z nas zagłębiło się w scenariusz rozprawy. Każdy obecny na sali rozpraw miał do odegrania swoją rolę.

Najbardziej przeżywał wilk, czyli nasza Ola. Oskarżony wilk tak bardzo przejął się swoją rolą i poczuł do odpowiedzialności za swój czyn, że aż się … popłakał. Nie wiemy, czy to łzy wilka, czy też dobroduszność sędziów, ale ogłoszony wyrok nie był za bardzo surowy.

Przed wydaniem werdyktu,  sędzia Elżbieta Zdunek-Szepietowska uczulała młodych prawników, że kara nie może być zbyt surowa. Powinna dawać szansę i wskazywać sposób naprawy wyrządzonej krzywdy oraz poprawy swojego zachowania na przyszłość. Sąd wymierzył oskarżonemu Wilkowi Szaremu zatem jako karę:

1. dwuletni pobyt w ZOO,
  2. spożywanie sałatki warzywnej,
  3. zobowiązał go również, do pomocy wszystkim zwierzętom w lesie.

Taki wyrok został przyjęty przez wszystkich oklaskami, a sam wilk – nasza Ola – uśmiechnął się i odetchnął z ulgą. Po pełnej emocji rozprawie wielu uczniom z naszej klasy zawód prawnika przypadł do gustu i mogliśmy spokojnie już dalej zwiedzać sądowe pomieszczenia.

Zobaczyliśmy tzw. „niebieski pokój”, czyli „Przyjazny Pokój Przesłuchań”, w którym sędzia rozmawia z dziećmi.

Zeszliśmy też do podziemi, gdzie znajduje się areszt z prawdziwą opuszczaną kratą!

To był dzień pełen wrażeń i emocji. Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w takim Tygodniu 🙂