CHCEMY WIEDZIEĆ WIĘCEJ… AUTORSKIE KSIĄŻECZKI 3A

Dodano 09 listopad,2020 przez Dorota Ankiewicz

W dniach 2 – 6 listopada klasa 3A bawiła się w tropicieli przyrody. Poszukiwany i tropiony zwierzak nie jest miły w dotyku. Na rysunkach często występuje z nieodzownym czerwonym jabłkiem niesionym na kolcach. Czy już domyślacie się kogo tropiły i poznawały świetliczaki?  Tak, to jeż – on był naszym obiektem zainteresowania. Ale czy na pewno lubi jeść owoce? Otóż niekoniecznie. Jeże to mięsożerne zwierzęta – żywią się owadami, larwami, chrząszczami i żukami, ale także ślimakami, dżdżownicami. Ale to jeszcze nic! Ich przysmak stanowią również węże. Tej kulinarnej słabości prawdopodobnie zawdzięcza etymologię swojej nazwy, ponieważ „jeż” pierwotnie oznaczał „jedzący żmije”. Projekcja filmu dokumentalnego „Życie jeży” i dyskusja o tych tajemniczych zwierzętach, przybliżyła uczniom klasy 3A zwyczaje jeży. Na przykład: dobrze pływają, ale nie są wytrzymałe, więc poradzą sobie w wodzie tylko przez kilka minut. Nie lubią zapachu kóz, wręcz mają na niego alergię. W książeczkach o jeżach, które codziennie skrupulatnie uzupełniali trzecioklasiści, znalazły się informacje o miejscach występowania, budowie ciała, trybie życia jeża. Wiedzą już, że jeże należą do zwierząt nocnych. Dzień przesypiają schowane w swoich kryjówkach. Noc to dla nich czas polowań – jeż w ciągu nocy potrafi przemierzyć nawet 2 kilometry. Mają dobry słuch i węch, a słaby wzrok. Są pod ścisłą ochroną. Prezentacja multimedialna ,,Jesienne spotkanie z jeżem” dostarczyła dzieciom pomysłów kulinarnych i plastycznych. Pierwszy pomysł polegał na wykonaniu słodkiego jeża z gruszki i winogron, a drugi na zrobieniu jeża z papierowego talerzyka. Zachęcamy wszystkich do świętowania Dnia Jeża, który przypada 10 listopada. Ciekawe zabawy i quizy znajdziecie w linku poniżej.

Dzień Jeża – pakiet edukacyjny