Szkoła Podstawowa nr 7
im. Leona Kruczkowskiego w Olsztynie

Zamówienia

Dzwonki

  1. 7:30 – 8:15
  2. 8:20 – 9:05
  3. 9:15 – 10:00
  4. 10:10 – 10:55
  5. 11:05 – 11:50
  6. 12:05 – 12:50
  7. 13:05 – 13:50
  8. 14:00 – 14:45
  9. 14:50 – 15:35
  10. 15:40 – 16:25
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
stat4u

LOT W KOSMOS

Dodano 02 czerwiec,2020 przez Małgorzata Osiecka
Liczba wyświetleń: 113

Rakieta Falcon 9 Space X z kapsułą kosmiczną „Dragon” miała polecieć w środę, 27 maja w kosmos na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Przeszkodziła pogoda. Lot przesunięto na 30 maja 2020r. i tego dnia odbył się. W dniu 31.05.2020r. astronauci dotarli do celu. Wyprodukowany przez firmę SpaceX miliardera Elona Muska został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 SpaceX z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie. Start został przełożony na 30.05.2020r. z powodu pogody. To pierwszy amerykański kurs na międzynarodową stację kosmiczną ISS od 2011 roku. Misja statku kosmicznego „Dragon” to wspólny projekt SpaceX i NASA.
Lot kapsuły „Dragon” to wspólne przedsięwzięcie E. Muska i NASA i pierwszy załogowy lot w kosmos realizowany przez prywatną firmę. NASA zrezygnowała bowiem z lotów wahadłowców w 2011 roku i oparła się całkowicie na lotach realizowanych przez Rosję statkami Sojuz.
Kapsułą „Dragon” na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleciało dwóch amerykańskich astronautów. To Robert Behnken i Douglas Hurley. To doświadczeni astronauci i piloci. Behnken odpowiadał za między innymi dokowanie kapsuły do stacji ISS. Natomiast Hurley za start i lądowanie. Na stacji kosmicznej dołączyli do trzech, pracujących tam astronautów.
Około dwie godziny przed planowanym startem Behnken i Hurley weszli na pokład statku kosmicznego. Przy pomocy nowo wybudowanego ramienia astronauci dostali się do kapsuły Dragon.
Po upływie około dwóch i pół minuty po starcie pierwszy stopień rakiety oddzielił się i rozpoczął przygotowania do powrotu na Ziemię. Wylądował na specjalnej platformie pływającej na Atlantyku u wybrzeży Florydy.
Po odłączeniu się obu silników rakiety, statek kosmiczny wykonał serię manewrów, dzięki którym zbliżył się do ISS i automatycznie dokował. Astronauci dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie wiadomo dokładnie, ile czasu astronauci spędzą na ISS. Będzie to od 30 do 119 dni, ale NASA i SpaceX nie podjęły jeszcze decyzji. Czas trwania misji będzie zależał od stanu kapsuły, jak również od postępu prac nad kolejnym projektem, między innymi od gotowości kolejnej załogi.
Niezależnie od tego, ile potrwa misja, procedura powrotu będzie wyglądała podobnie jak lot na ISS. Astronauci opuszczą ISS w kapsule Dragon. Statek ma automatycznie odłączyć się od stacji, a następnie ustawić kurs powrotu na Ziemię.

-Cały świat oglądał Waszą misję. Jesteśmy tak bardzo dumni z powodu tego, czego dokonaliście dla naszego kraju i także z tego powodu, że jesteście inspiracją dla świata – powiedział do astronautów administrator misji z NASA Jim Bridenstine. Dodał, że następnym celem amerykańskiego programu kosmicznego jest ponowne lądowanie ludzi na Księżycu.

Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi w sposób długotrwały. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu (a więc i możliwość wynalezienia nowych leków) oraz pomóc rozwiązać wiele innych problemów na Ziemi.

Skip to content