MULTIMEDIALNE PODRÓŻE PO EUROPIE – CZECHY

Dodano 29 Kwi,2020 przez Małgorzata Osiecka

Czechy to państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północy graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga.  Jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy,  Grupy Wyszehradzkiej.

Obowiązkowym miastem na trasie turystycznej wycieczki do Czech jest Praga. Obowiązkowa jest też wizyta na Hradczanach i Moście Karola – najbardziej znanym w Europie czeskim zabytku. Będąc w Pradze trzeba też zajrzeć na specjalny spektakl światła i muzyki, jakim jest Fontanna Krizikova. Po Pradze warto pojechać do Brna. To miasto znane jest przede wszystkim z historycznych pałaców i gotyckiej katedry. Najatrakcyjniejszym zabytkiem Brna jest Zamek Spilberk, będący dziś siedzibą Muzeum Bremeńskiego.

Można także udać do miejscowości Cesky Krumlov. To urocze miasteczko zachowało jeszcze gotycką architekturę wąskich przyjemnych uliczek, wiele oryginalnych kamienic, oraz kościoły. Warto zobaczyć też ofertę Centrum Sztuki Egona Schielego i zajrzeć na Festiwal Muzyki Renesansowej. Kolejna miejscowość na liście zwiedzania, to Czeskie Budziejowice z największym powierzchniowo rynkiem w Europie, Hradec Králové z ilością zabytków, która przyprawia o zawrót głowy, Liberec z renesansowym zamkiem i ratuszem, Ołomuniec ze słynną katedrą św. Wacława, klasztorami i Zamkiem Ołomunieckim, następnie 900-letnie Pardubice z kolejnym zamkiem i kościołami, a na koniec Pilzno, gdzie można zakosztować prawdziwego czeskiego piwa i zwiedzić miejski browar.

Z podróży można przywieźć wiele pamiątek. Bardzo popularną pamiątką jest krecik- bohater czeskiej bajki. Można nabyć breloczki, magnesy z tą postacią, maskotki. Można zaopatrzyć się w płyty z muzyką i piosenkami  w wykonaniu Heleny Vondrackovej czy  Karel’a Gott’a. Można także nabyć książkę  w oryginalnym języku np.: „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška

Znani Czesi:

Karol IV Luksemburski – Margrabia Moraw od 1334, hrabia Luksemburga 1346–1353, król rzymski od 1346, król czeski od 1347, cesarz rzymski od 1355, margrabia Brandenburgii 1373-1378.

Václav Havel – pisarz i dramaturg, działacz antykomunistyczny. Dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji (1989–1992) i pierwszy prezydent Republiki Czeskiej (1993–2003)

Jan Ámos Komenský – pedagog, filozof, reformator i myśliciel protestancki

Jan Hus – czeski reformator religijny i bohater narodowy, twórca ruchu religijnego husytyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego.

Antonín Dvořák – czeski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu.

Karel Čapek – jeden z najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku.

Karel Gott – czeski piosenkarz

Miloš Forman –  reżyser filmowy, obecnie zamieszkały i tworzący w Stanach Zjednoczonych.