POMYSŁY NA ZABAWĘ Z DZIECKIEM W DOMU

Dodano 19 marzec,2020 przez Dorota Ankiewicz

Spędzając najbliższe dni w domu można ciekawie zorganizować rodzinną rozrywkę. Każdego dnia proponujemy wykorzystać inną aktywność dla całej rodziny, bez wychodzenia z domu.

Wspólne czytanie książek, słuchanie bajek, gry, zabawy narracyjne, ruchowe – to tylko kilka pomysłów na rodzinną rozrywkę. Oto propozycje szczegółowe:
1) Audiobooki – wspólne słuchanie bajki to czas wyciszenia, przytulenia, cieszenia się z bycia razem. Warto skorzystać z propozycji Bajkowisko.pl – bajki do posłuchania ( np. Cudaczek Wyśmiewaczek, Przygody ciekawskiej Jadzi i innych dzieciaków, Co słonko widziało, Franek).
2) Zabawa w dom… w domu – taka forma zabawy rozwija u dzieci zmysł obserwacyjny i uczy odgrywania konkretnych ról. Dzięki zabawom narracyjnym budujemy w dzieciach zdolność myślenia przyczynowo – skutkowego ( np. odgrywanie roli fryzjera, kucharza, lekarza, konstruktora)
3) Domowy teatrzyk – na pewno w domu znajdziemy sporo rekwizytów, a wszystko zależy od naszej i dziecka wyobraźni oraz przestrzeni ,która dysponujemy.
4) Lepienie i malowanie – to zabawy kreatywne, które najbardziej lubią dzieci. Na pewno farby, kredki, plastelina to materiały z których skorzystają najmłodsi. Dorośli też mogą przypomnieć sobie lekcje plastyki i wspólnie z dziećmi stworzyć piękne prace, które staną się wyjątkową pamiątką.
5) Matematyczne bingo(utrwalamy liczby, działania) – wystarczy kartka, mazaki, nakrętki od butelek. Kartkę A4 bardzo gęsto zapełniamy liczbami (w zależności od wieku dziecka), które oddzielamy od innych liczb, biorąc je w kółka. Przygotowujemy tyle kartek, ile osób bierze w zabawie. Podczas zabawy, jedna osoba wyczytuje liczbę, a pozostali szukają jej na swojej kartce( można tak ćwiczyć dodawanie, odejmowanie i tabliczkę mnożenia ).
6) Zabawy od A do Ż – czyli utrwalamy alfabet – na kartce A4 pionowo wypisujemy litery alfabetu , dziecko musi dopisać do danej litery po 2-3 nazwy np. owoców, warzyw, zwierząt, państw, rzeczy lub wyciąć z gazety i nakleić do odpowiedniej litery alfabetu.
7) Jedzie pociąg naładowany rzeczami na literę…(wzbogacamy słownictwo) – dziecko wymienia lub zapisuje rzeczy na podaną literę.
8) Gdzie się ukryło słowo? Zabawa polega na znalezieniu wyrazów, które zawierają podane słowo np. kot(kotara), rok (prorok), sto (ciasto). Słowo może być na początku, w środku, na końcu wyrazu.
9) Chmura wyrazowa – na kartce w chmurce zapisujemy słowa, które dziecko uporządkowuje według alfabetu.
10) Rodzinne eko – kółko w ruchu – popularna zabawa dziecięca nazywana kółko i krzyżyk. W wersji eko można wykorzystać materiał recyklingowy czyli nakrętki. Po narysowaniu linii poziomych i pionowych , które utworzą planszę do gry, należy przygotować po 5 nakrętek w dwóch różnych kolorach. Dziecko i rodzic na zmianę próbują ułożyć nakrętki w linii pionowej, poziomej lub na skos. Po każdym ułożeniu nakrętki wykonujemy ustalone wcześniej ćwiczenie ruchowe np. przysiad, podskok, pajacyk, jaskółka.
11) Zabawy online – warto zajrzeć na ciekawe strony z zabawami i grami edukacyjnymi – polecamy:
playmobil.pl(dla fanów tych zabawek – gry online, komiksy, filmy); https://www.playmobil.pl/play/play/?crefn1=subCategory&crefv1=online_games
świetlicowa pomoc ( kolorowanki, praca plastyczno – techniczna, pomysł na wspólne gotowanie, do posłuchania, do pośpiewania