POZNAJEMY HISTORIĘ POLSKI – GNIEZNO

Dodano 14 październik,2020 przez Dorota Ankiewicz

W nowym roku szkolnym 2020/2021 w świetlicy realizujemy projekt patriotyczny pt.,,Wędrówki szlakiem historii Polski”. Dzieci będą poznawały fakty historyczne dotyczące Polski, poprzez legendy i podania regionalne. Świetliczaki zobaczą największe historyczne polskie miasta z ,,lotu ptaka”, odkryją ciekawe miejsca, zabytki. Pierwszym poznawanym miastem na naszym szlaku było – Gniezno. Legendarną historię o Gnieźnie i okolicy poznaliśmy oglądając legendę o Lechu i Orle. Opowieść ta jest istotna dla historycznych dziejów Gniezna, ponieważ dotyczy początków nie tylko grodu, który z czasem stał się miastem, ale także narodzin państwa i godła. Ponad 1000-letnia tradycja przyczyniła się do budowania tożsamości narodowej i patriotyzmu. A więc… Trzech braci – Lech, Czech i Rus postanowili wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca dla swoich ludzi. Przez wiele dni przedzierali się przez puszcze i pustkowia, wciąż szukając tego jedynego, najlepszego. Pewnego dnia Lech, nieco odłączywszy się od pozostałych, dotarł na puszczańską polanę, gdzie na wysokim dębie zobaczył gniazdo, a w nim orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami i siedzące młode. Zachwycony widokiem zwołał swoich ludzi, oznajmiając im, że od tej pory tu będzie ich nowy dom. Lech postanowił nazwać to miejsce Gniezdno – upamiętniając orle gniazdo i jednocześnie wyznaczając swoją siedzibę – „własne gniazdo”. Jako znak swój i swoich ludzi postanowił przyjąć orła białego z rozpostartymi skrzydłami. W miejscu, gdzie Lech ujrzał orle gniazdo, nakazał zbudować gród. Tak zaczęły się legendarne dzieje Gniezna, tak rozpoczęła się historia. Podczas zajęć w świetlicy poznawaliśmy historię polskiego godła, które zmieniało się na przestrzeni wieków. Oglądaliśmy wizualizację pierwszych grodów. Poznaliśmy tajniki powstawania makiety grodu. Film edukacyjny, przygotowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zapoznał dzieci z życiem codziennym w początkach państwa polskiego. Lubimy poznawać historię naszego kraju i już niebawem wyruszamy na kolejną wędrówkę.