Szkoła Podstawowa nr 7
im. Leona Kruczkowskiego w Olsztynie

Zamówienia

Dzwonki

 1. 7:30 – 8:15
 2. 8:20 – 9:05
 3. 9:15 – 10:00
 4. 10:10 – 10:55
 5. 11:05 – 11:50
 6. 12:05 – 12:50
 7. 13:05 – 13:50
 8. 14:00 – 14:45
 9. 14:50 – 15:35
 10. 15:40 – 16:25
SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM
stat4u

SZKOLNA KAMPANIA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI

Dodano 18 października 2017r. przez Dorota Ankiewicz
Liczba wyświetleń: 279

Nasza szkoła w dniach 16 – 20 października bierze udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. W tym celu w naszej szkole jest przeprowadzanych wiele działań, które pozwolą uczniom zdobyć wiedzę o tym, jak pomóc osobie niewidomej. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona społeczności szkolnej i uwrażliwić jak największą grupę osób na potrzeby osób niewidomych, poniżej zostaną opisane sposoby pomocy osobom  niewidomym.

 • W TOWARZYSTWIE OSOBY NIEWIDOMEJ ZACHOWUJ SIĘ NATURALNIE. Unikaj nadmiernego okazywania współczucia, jest takim samym człowiekiem jak ty.
 • PROPONUJĄC ZAJĘCIE MIEJSCA nie staraj się posadzić niewidomego na krześle. Wystarczy jeśli położysz jego rękę na oparciu krzesła.
 • GDY SŁUCHASZ OSOBY NIEWIDOMEJ potwierdzaj to w sposób werbalny wtrącając np. „tak”, „rozumiem”.
 • PRZYWITANIE Z OSOBĄ NIEWIDOMĄ. Możesz delikatnie dotknąć dłoni, mówiąc np. „witam Pana”.
 • INFORMUJ DYSKRETNIE NIEWIDOMEGO O TYM CO SIĘ DZIEJE. Wchodząc do pokoju, biura itp. Powiedz mu kto lub co w nim się znajduje.
 • ZASYGNALIZUJ SWOJE PRZYBYCIE. Przedstaw się, gdy wchodzisz do pomieszczenia, w którym znajduje się osoba niewidoma. Uprzedź ją także o tym kiedy się oddalasz.
 • UDZIELANIE WSKAZÓWEK. Pamiętaj, że jeśli ktoś nie widzi, to informacja np. „Trzeba pójść tam, gdzie stoi biały dom” nic nie pomoże. Dobra wskazówka to: „Trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo”.
 • MIJANIE IDĄCEJ OSOBY NIEWIDOMEJ. Ustąp jej przejścia. Ona ciebie nie widzi! Nie zachowuj się jednak tak, jakby cię nie było. Odgłosy, jakie powodujesz pomagają jej w orientacji.
 • POMAGANIE NIEWIDOMEMU W PRZEMIESZCZANIU SIĘ. Pozwól niewidomemu ująć się pod rękę. Wyczuwa wtedy dobrze twoje ruchy i łatwiej przewiduje przeszkody, niż w przypadku, gdy ty trzymasz go pod ramię.
Skip to content