Tydzień Języka Polskiego w klasach I – III

Dodano 28 lutego 2021r. przez Katarzyna Krom

W tym tygodniu język polski miał swoje święto i postanowiliśmy uczcić je w szczególny sposób.

Pierwszaki słuchały utworów literackich czytanych online przez rodziców i dziadków, drugoklasiści – na żywo w klasach. We wszystkich klasach pierwszych Panie przygotowały interaktywne zabawy językowe, a klasę I a odwiedziła pisarka –  Aga Kacprzyk.

Klasy II a i II c omawiały lekturę „Cudaczek Wyśmiewaczek”. Uczniowie wykonali różnego rodzaju zadania, ćwiczenia i zabawy ruchowe utrwalające poznane zasady ortograficzne. Drugoklasiści wykonali też drzewo ortograficzne.

W klasie II a uczniowie pracowali ze słowniczkami ortograficznymi, wykonali dyktando biegowe. Korzystając z rutyny WĘDRUJĄCE KARTKI zapisali wiele wyrazów z trudnościami ortograficznymi, z którymi później układali własne dyktanda.

Pani Jola „przyłapywała” swoich drugoklasistów na czytaniu w czasie przerw, wprowadziła kolejną regułę ortograficzną, do której uczniowie rysowali ortogramy i wykonali krzyżówkę.

Klasy: III b i III c omawiały baśń Andersena „Królową Śniegu”, a kl. III a –  „O psie, który jeździł koleją”. Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do przeczytania lektury, bawili się słowami, tworząc śmieszne rymowanki – trudne do powtórzenia.

Wszyscy wykonali szereg zadań z II modułu międzynarodowego projektu „Lekturki spod chmurki”.

W III b uczniowie, stosując rutynę TEZA – ARGUMENT – PYTANIE szukali uzasadnienia do zdania: Odłamki lustra zmieniły życie ludzi.

Klasa III c udała się na wirtualny spacer po Zamku Królewskim w Warszawie i wykorzystując rutynę DOBBLE BUBBLE porównała go z pałacem Królowej Śniegu. Uczniowie bogacili słownictwo i ćwiczyli opis. Pałac Królowej Śniegu trzecioklasiści wykonali także na technice.

W III d uczniowie trenowali łamańce językowe, a czytając wiersze zwracali szczególną uwagę na artykulację, gesty, mimikę i … grację.

Codziennie w naszych klasach czytaliśmy ulubione książki i czasopisma. Panie robiły fotki „Przyłapanych na czytaniu”.

„Umiem rymować, lubię rysować” – pod tym hasłem w gabinecie logopedycznym i podczas terapii online Pani Kinga organizowała zabawy językowe. Ćwiczenia rymotwórcze to ważny element edukacji językowej dziecka: kształtują świadomość dźwiękowej warstwy mowy i wzbogacają słownictwo. W połączeniu z rysowaniem rozwijają myślenie twórcze i kreatywność.

Wszyscy wzięliśmy udział w licznych konkursach klasowych i szkolnych, ale o tym w kolejnych relacjach.

Oto zdjęcia z naszych działań: